Úvodní stránka / Articles / Svatba… proč právě na Jamajce?

 

Důvodů je víc než dost, včetně toho nejsilnějšího, kterým  je doporučení, v našem případě přímo od profesionálů, kteří zvolili v loňském roce Jamajku “svatební destinací č. 1”, a to nejen v Karibiku. Nutno přidat, že to nebylo poprvé.

Zdroj: VisitJamaica.com

Zdroj: Jamajská turistická centrála

Řada all-inclusive resortů jako Sandals nebo Couples nabízejí svatební balíčky v různých cenových relacích, v závislosti na délce pobytu, někdy dokonce se svatebním obřadem zdarma. Pro veliké svatby jsou ideálními místy Half Moon a Rose Hall, pro komornější svatby Round Hill a pro moderní svatbu se hodí třeba Rockhouse. Mezi populární svatební all-inclusive letoviska patří rezort na útesu The Caves v Negrilu a Couples Tower Isle, romantický rezort v Ocho Rios. Butikové hotely nabízejí více luxusu i soukromí, jako třeba Trident v Port Antoniu, kde se cestovní ruch ještě tolik nezabydlel, a proto je navštěvován známými celebritami. V některých hotelech se dokonce natáčely holywoodské trháky, jako bondovky v Goldeneye, kde jejich autor bydlíval a sám James Bond se tady narodil.

Jednotlivé části Jamajky nabízí snoubencům řadu rozmanitých míst pro svatební obřad, který se může odehrávat nejen na pláži v přímořském letovisku, ale také u proslulých vodopádů na řece Dunn nebo na palubě luxusní jachty. Jamajka ale není jen splněným snem o poklidné romantice, ten kdo má rád zábavu, reggae a večerní bary, jede do Negrilu nebo Montego Bay. Další atraktivní a netradiční kulisou pro svatební obřad může být „divoká“  atmosféra několikadenních karnevalů v Kingstonu.

Gazebo - wedding setup mark

Zdroj: Jamajská turistická centrála

Kdo se cítí lépe v divoké přírodě, zvolí svatbu a pobyt v Modrých horách, které jsou protkané vycházkovými a cyklistickými stezkami. Ti náročnější mohou zvolit výstup na nejvyšší horu Blue Mountain Peak, který se dotýká oblohy ve výšce 2 256 m.n m. Cílem výletu mohou být kávovníkové plantáže s ukázkou pěstování a zpracování kávových zrn zakončenou ochutnávkou nejlepší kávy na světě. Nádherné místo pro svatební obřad i pobyt s výhledem na Kingston i nejvyšší vrchol poskytuje rezort s vyhlášenou kuchyní, Strawberry Hill. Vůně i chutě pokrmů na Jamajce jsou velmi rozmanité, ovlivněné kulinářskými tradicemi mnoha evropských, afrických a arabských přistěhovalců. Jedinečnou chuť má jamajský národní pokrm jerk, který se připravuje na grilu po tom, co odpočíval v pikatní marinádě.

Jamajčané jsou velmi temperamentní národ, který se rád baví, ale zároveň jsou velice zbožní a návštěva nedělní mše patří k jejich životu. Podle Guinessovy knihy rekordů má Jamajka nejvíce kostelů na metr čtvereční na světě, a právě v některém z nich se může odehrát svatební obřad.

Zdroj: Jamajská turistická centrála

Zdroj: Jamajská turistická centrála

Přesto je Jamajka vstřícná i k poněkud bizarním představám o svatebním obřadu. Negrilský rezort Hedonism II poskytuje zázemí těm, kteří si přejí být oddáni v rouše Evině a Adamově a vstoupit takto do manželství netradičním způsobem.

Jamajka je ostrov pohody  a samotní Jamajčané svatby milují. Celý svatební den se nese v dobré náladě i v případě, že se jedná o svatbu cizinců. Jejich jedinečný den prožívá spolu se snoubenci a svatebčany veškerý hotelový personál.

Pro právně platný svatební obřad na Jamajce jsou zapotřebí pouze základní dokumenty a sňatek může proběhnout už za 24 hodin po příletu snoubenců na ostrov. Veškerá pravidla a požadavky pro úspěšné zařízení svatby si přečtěte zde.

Dárek – bombarďáky Nemístný žert či tradiční dárek

Tradice jako v ČR se zde přiliš nepěstují, jednoduše to bude neobyčejná svatba. Jamajka může překvapit. Pokud budou na obřadu přítomni místní, nelekněte se, když jako dar obdržíte kalhotky. Na naše poměry možná trochu nemístné, na Jamajce však normální dar. Souvisí totiž s blahobytem, který domorodci novomanželům přejí.

 

Petr Ulrich: O svatebních trendech a Jamajce – svatební destinaci č. 1

Sylva Santarová